Navalny’nin eşi: Kocamı Putin öldürdü

Kuzey Kutup dairesinde Rusya'nın ücra bir kasabasındaki hapishanede hayatını kaybeden muhalif lider Aleksey Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya, kocasını Devlet Başkanı Vladimir Putin'in öldürdüğünü ve rejime karşı mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

  • ü
  • 19 Şubat 2024
  • ü
  • Dünya

Muhalif lider Aleksey Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya

Muhalif lider Aleksey Navalny’nin eşi Yulia Navalnaya, “Aleksey Navalny’nin çalışmalarına devam edeceğim. Ülkemiz için savaşmaya devam edeceğim. Ve hepinizi yanımda durmaya çağırıyorum.” dedi.

Yulia Navalnaya, YouTube üzerinden yaptığı video açıklamasında, kocasını Devlet Başkanı Vladimir Putin’in öldürdüğünü ve rejime karşı mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

“Özgür, barışçıl, mutlu bir Rusya, kocamın hayalini kurduğu geleceğin güzel Rusya’sı, ihtiyacımız olan şey bu” diyen Navalnaya, “Bu Rusya’da yaşamak istiyorum. Çocuklarımızın orada yaşamasını istiyorum. Bunu sizinle inşa etmek istiyorum” dedi. Putin’i kocasını öldürmekle suçlayan Navalnaya, “Bu konuşmayı yapan ben olmamalıydım. Bu videoyu benim kaydetmemem gerekiyordu. Putin sadece Aleksey Navalny isimli kişiyi öldürmekle kalmadı. Onunla birlikte umudumuzu, özgürlüğümüzü, geleceğimizi yok etmek istedi.” ifadesini kullandı.

‘CENAZESİ ÜÇGÜNDÜR VERİLMEDİ’

Navalny’nin ani ölümünün üzerinden üç gün geçmiş olmasına rağmen Navalny’nin cenazesi henüz ailesine teslim edilmedi.
Navalny’nin annesi pazartesi günü, hapishaneden 75 kilometre uzaklıktaki Salekhard kasabasında bulunan morg yetkilileri tarafından bir kez daha geri çevrildi.

Cumartesi günü de hapishane ve yerel morga giden Navalny’nin 69 yaşındaki annesi Lyudmila Navalnaya’ya yetkililer sadece ölüm saatinin 14:17 olduğunu gösteren bir kağıt verdi.

PUTİN YÖNETİMİ SESSİZ

Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov pazartesi günü yaptığı açıklamada, Putin’in Navalny’nin ölümüne herhangi bir tepki vermediğini ve Kremlin’in naaşının ailesine iade edilmesi meselesiyle “ilgilenmediğini” söyledi. Peskov, Kremlin’in ölüm nedeninin kapsamlı bir şekilde soruşturulması konusunda endişe duyup duymadığı sorusuna “Rus mevzuatının öngördüğü eylemler gerçekleştiriliyor.” şeklinde cevap verdi.

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com