Moskova’daki saldırıyı IŞİD üstlendi: En az 60 ölü, 146 yaralı

Terör örgütü IŞİD, Rusya'nın başkenti Moskova'daki saldırıyı kendi mensuplarının düzenlediğini öne sürdü. Saldırıya ilişkin çok yönlü soruşturma sürüyor.

  • ü
  • 23 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Terör saldısında 144 kişi hayatını kaybetmişti. (Fotoğraf: Olga MALTSEVA / AFP)

Rusya’nın başkenti Moskova’daki bir konser salonuna silahlı saldırı düzenlendi. En az 60 kişinin öldüğü, 146 kişinin de yaralandığı saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Crocus Belediye Binası’nda yer alan konser salonunda bir müzik grubunun konseri sırasında maskeli en az 3 kişi tarafından düzenlenen saldırıda en az 60 kişinin öldüğü ve 146 kişinin de yaralandığı bildirildi.

SALDIRI SONRASI BİNADA YANGIN ÇIKTI

Makineli tüfeklerle gerçekleştirilen olayda saldırganların seyircileri hedef aldığı aktarıldı. Rus kolluk kuvvetlerinin yanı sıra ambulans ve itfaiye ekipleri olay yerine sevk edildiği bölgede uzun süreli silah sesleri duyuldu. Konser salonundaki 100 kişi tahliye edildi. Saldırının ardından binada yangın çıktı.

MOSKOVA’DAKİ TÜM EKİNLİKLER İPTAL

Rusya Dışişleri Bakanlığı, tüm dünya Moskova’daki “terör eylemini” kınamalı açıklamasını yaptı. Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, bu hafta sonu Moskova’daki tüm spor, kültürel ve diğer halka açık etkinlikleri iptal etmeye karar verdiğini açıkladı.

ABD: UKRAYNA’NIN DAHLİ OLDUĞUNA İLİŞKİN EMARE YOK

Moskova’da konser salonunda gerçekleşen terör saldırısının ardından ABD’den açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, olayın “korkunç bir silahlı saldırı” olduğunu ve saldırının kurbanlarına başsağlığı dilediklerini ancak olayla ilgili bir değerlendirme yapabilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

FOTOĞRAF: AFP

Saldırının Ukrayna ile bir bağlantısının olup olmadığı yönündeki bir soruya, “Şu anda bu saldırıya Ukrayna’nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna ilişkin bir emare yok, ancak haberler henüz çok yeni. Buna bakacağız, ancak daha ilk saatte bu Ukrayna ile bağlantılı gibi yanlış bir düşünceye kapılmayın.” yorumunu yaptı.

YAPTIKLARI UYARIYA AÇIKLIK GETİRDİ

ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinin bir süre önce güvenlik uyarısı yayımlamasına ilişkin soruya da yanıt veren Kirby, o güvenlik uyarısıyla bu saldırının spesifik bağlantısının olmadığını belirtti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com