Moskova’da konser salonuna saldırı: En az 40 kişi öldü, 100 kişi yaralandı

Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir konser salonuna silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda, ölenlerin ve çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

  • ü
  • 22 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

FOTOĞRAF: AFP

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir konser salonuna silahlı saldırı düzenledi. Öte yandan konser salonun yakınlarındaki Crocus Belediye binasında patlama yaşandığı bildirildi. Resmi olmayan açıklamalara göre olayda en az 40 öldüğü olduğu belirtiliyor.

Crocus City Hall sonser merkezi. (FOTOĞRAF: AFP)

TASS haber ajansı, saldırının gerçekleştiği konser salonunun bulunduğu Crocus Belediye binasında da patlama yaşandığını bildirdi.

RIA Novosti haber ajansı, savaş kıyafeti giymiş en az 3 kişinin silahla ateş ettiğini belirtti.

Resmi olmayan açıklamalara göre olayda en az 40 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

40 ÖLÜ VE 100’ÜN ÜZERİNDE YARALI VAR

Rus Federal Güvenlik Servisi saldırının ardından 40 ölü, 100’ün üzerinde yaralı olduğunu duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise olayla ilgili “Tüm dünya Moskova’daki saldırıyı kınamalı” açıklamasını yaptı. Bakanlık, ABD’nin terör saldırısıyla ilgili bilgisi varsa Moskova’ya iletmesi gerektiğini de ifade etti.

ABD VATANDAŞLARINI UYARMIŞTI

Beyaz Saray’dan silahlı saldırı görüntülerinin korkutucu olduğu açıklanırken, Moskova’da yaşayan Amerikalıların bulundukları yerde kalmaları ifade edildi. ABD’nin Rusya Büyükelçiliği, 7 Mart’ta Moskova’daki vatandaşlarına konser alanları da dahil olmak üzere kalabalık alanlardan uzak durmaları uyarısında bulunmuştu.

Saldırıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan “Tüm dünya Moskova’daki saldırıyı kınamalı” açıklaması yapıldı. Bakanlık, ABD’nin terör saldırısıyla ilgili bilgisi varsa Moskova’ya iletmesi gerektiğini de ifade etti.

İnterfax haber ajansına göre konser salonu yakınlarında ikinci bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası Moskova’daki havalimanlarında güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıldığı belirtildi.

MOSKOVA’DA TOPLUM ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Moskova’da hafta sonu yapılacak tüm toplu etkinlikler iptal edildi. İnsanlar tahliye edilirken çevik kuvvet polislerinin bölgeye gönderildiği öğrenildi.

Konser salonunda hala mahsur kalanların olduğu bildirilirken, Moskova Belediye Başkanı’ndan ilk açıklama geldi. Büyük bir trajedinin yaşandığını söyleyen belediye başkanı, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

Olay yerine 50’den fazla ambulans gönderildiği söylendi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com