Moskova saldırısında ölü sayısı 93’e yükseldi: 11 kişi gözaltına alındı

Rusya'nın Federal Güvenlik Servisi (FSB) Moskova'da yaşanan ve 93 kişinin öldürüldüğü saldırıyla bağlantılı olarak 11 kişinin gözaltına alındığını Devlet Başkanı Putin'e bildirdi.

  • ü
  • 23 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Cenazeler konser salonundan çıkarılarak morga kaldırıldı. (Fotoğraf: Olga MALTSEVA / AFP)

Kremlin, dün akşam Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus City Hall adlı konser salonunda yaşanan ve 90’ı aşkın kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Kremlin, IŞİD’in üstlendiği saldırıya ilişkin olarak Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bilgi verildiği belirtildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, FSB, Devlet Başkanı Putin’e 22 Mart Cuma akşamı yaşanan saldırıyla bağlantılı olarak 11 şüphelinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. Rusya’nın Interfax haber ajansı da Kremlin’e dayandırdığı haberinde, saldırıyla bağlantılı olarak ‘daha fazla suç ortağının tespiti için çalışma yapıldığını’ aktardı. Gözaltına alınan dört kişinin ‘doğrudan terör saldırısında dahli olduğu’ bilgisi paylaşıldı.

SORUŞTURMA KOMİTESİ: ÖLÜ SAYISI EN AZ 93

Saldırı hakkında soruşturma başlatan Rusya Soruşturma Komitesi de bugün yaptığı açıklamada, dün yaşanan saldırıda en az 93 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İlk verilere atıfta bulunan komite, ölü sayısının artmasının beklendiği uyarısında bulundu. Açıklamada, saldırıda 140’ı aşkın kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan, Putin’e yakın isimlerden Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ‘konser saldırısından sorumlu olanların cezalandırılacağını’ belirtirken, Rus milletvekili, Kremlin’in gözaltı açıklamasından önce verdiği demeçte, iki şüphelinin trafikteki bir kovalamaca sonrasında gözaltına alındığını bildirdi. Mevcut ilk bilgilere atıfta bulunan milletvekili, saldırganların beyaz bir Renault araç içinde olduğunu, Bryansk bölgesinde polis tarafından tespit edildiğini ve ‘dur’ ihtarına uymadığını söyledi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com