Mısır’dan devalüasyon ve faiz kararı: 1 dolar 30’dan 50 pounda yükseldi

Mısır Merkez Bankası, faiz oranlarını yükselterek ve para biriminin piyasa koşullarına göre değerlenmesine izin vererek ekonomik politikalarında değişikliğe gitti.

  • ü
  • 06 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Fotoğraf: Khaled DESOUKI / AFP

Mısır Merkez Bankası, döviz kıtlığı ve yüksek enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltti; para biriminin değerinin piyasada belirlenmesine izin verdi. Bu karar, Mısır poundunun dolar karşısında yüzde 38 değer kaybetmesine ve resmi kurun karaborsadaki değere yaklaşmasına neden oldu.

Bu gelişmenin ardından 1 dolar 30,9’dan 50 Mısır pounduna yükseldi. Banka, politika faizini 600 baz puan artırarak yüzde 27,25’e çıkardı. Bu karar, enflasyonla mücadele ve temel enflasyonda düşüş sağlamak amacıyla alındı.

YÜZDE 38 DEĞER KAYBETTTİ

Merkez Bankası, para biriminin serbest bırakılmasının ardından Mısır poundunun dolar karşısında yüzde 38 değer kaybettiğini ve Dolar/Mısır poundu kuru 30,9’dan 50 seviyesine yükseldiğini bildirdi. Bu değişiklikle birlikte, resmi döviz kuru da kara borsadaki ile yakınlaştı.

MISIR’DA ENFLASYON YÜZDE 30

IMF, Mısır’ı para politikasını sıkılaştırmaya ve daha esnek bir döviz kuru politikası benimsemeye teşvik ediyordu. Mısır, yaklaşık yüzde 30’luk bir enflasyon oranıyla mücadele etmekteydi. Bu politika değişiklikleri, enflasyonla mücadele ve ekonomik istikrarın sağlanmasına yönelik adımlar olarak değerlendiriliyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com