Mbappe’den Fransa halkına ‘ülke için kritik bir an’ uyarısı: Aşırı sağa oy vermeyin

Dünya futbolunun en gözde isimlerinden Kylian Mbappe, 30 Haziran ve 7 Temmuz'da Fransa'da yapılacak erken genel seçimlerde "aşırı sağa oy vermeyin" çağrısında bulundu. Mbappe, Fransa halkına seçimin "kritik bir an" olduğu konusunda uyardı.

  • ü
  • 17 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

(Credit Image: © Panoramic via ZUMA Press)

Almanya’da düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024’teki maç öncesi basın mensuplarına konuşan Fransa Milli Takımı’nın kaptanı ve yıldız oyuncusu Kylian Mbappe, ülkesindeki erken seçimlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Mbappe, “aşırı ve ayrıştırıcı fikirlere” karşı olduğunu dile getirerek, Fransız gençlerini, ülkesi için “kritik bir an” olarak nitelediği seçimlerde oy vermeye çağırdı.

“Bugün hepimiz aşırılıkçıların iktidarı kazanmaya çok yakın olduğunu görüyoruz ve ülkemizin geleceğini seçme fırsatımız var” diyen Fransız futbolcu, “aşırı sağa oy vermeyin” çağrısı yaptı.

AP SEÇİMLERİNDE AŞIRI SAĞ GÜÇ KAZANMIŞTI

9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağında aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) yüzde 31,37’lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu.

Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçime gitme kararı aldığını duyurmuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com