İsrail askerleri, yaralı Filistinli’yi araca bağlayıp canlı kalkan yaptı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentinde baskın düzenleyen İsrail askerleri, gerçek mermiyle yaraladıkları Filistinli bir kişiyi, askeri cipin kaputuna bağlayarak olay yerinden uzaklaştı. İsrail askerlerinin yaralıyı canlı kalkan gibi kullanarak araca ateş açılmasını önlemeye çalıştıkları vurgulandı.

  • ü
  • 23 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, işgal altındaki Batı Şeria’dan basına yansıyan bir görüntü tepkiye neden oldu. Cumartesi günü Cenin’e baskın düzenleyen İsrail askerleri, yaralı Filistinli bir erkeği askeri aracın kaputuna bağladı.

Sosyal medyada paylaşılan ve Reuters’ın da doğruluğunu teyit ettiği videoda, Cenin’de yaşayan Mücahit Azmi’nin iki ambulansın arasından geçen askeri cipin kaputuna bağlandığı görüldü. İsrail ordusundan konuya ilişkin yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin üzerine ateş açıldığı ve çatışma yaşandığı, bir şüphelinin yaralandığı savunuldu. Ordu, görüntülere yansıyan olayda askerlerin askeri protokolü ihlal ettiğini belirtti.

AİLE AMBULANS İSTEDİ, ASKERLER YARALIYI ARACA BAĞLAYIP UZAKLAŞTI

‘Şüphelinin bir aracın üzerindeyken İsrail güçleri tarafından alındığı’ ifade edilen açıklamada, videodaki askeri personelin eylem ve davranışının ‘İsrail ordusunun değerlerine uymadığı’ belirtildi. Ordu, olayın soruşturulacağını bildirdi. Ordunun açıklamasına göre, araca bağlanan kişi tedavi edilmek üzere sağlık birimlerine sevk edildi.

Reuters haber ajansı da Cenin’de bir aracın üzerine bağlanarak götürülen kişinin kameralara yansıdığı görüntünün çekildiği yeri teyit etti.

Azmi’nin ailesinin paylaştığı bilgilere göre, İsrail güçleri baskın düzenlemiş, Azmi de bu baskın sırasında yaralanmıştı. Aile ambulans çağrılmasını isterken, ordu Azmi’yi alarak aracın kaputuna bağlayarak olay yerinden ayrılmıştı.

HASTANE MÜDÜRÜ: CANLI KALKAN OLARAK KULLANDILAR

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA da Azmi’nin İsrail askerlerinin baskını sırasında yaraladığı üç Filistinliden biri olduğunu aktardı.

Cenin Hastanesi Müdürü Visam Bekr, İsrail askerlerinin Cenin kentindeki El-Cabiriyyat Mahallesi’nde bir eve düzenlediği baskında üç gencin gerçek mermiyle vurularak yaralandığını ifade etti. Bekr, İsrail askerlerinin yaralanan bu gençlerden birini askeri cipin kaput kısmına bağlayıp canlı kalkan olarak kullandığını, gözaltına alarak ilk yardım ekiplerinin yaralı Filistinliye ulaşmasına engel olduğunu dile getirdi.

Görgü tanıkları da askerlerin bölgeden çekilirken olası bir bombalı saldırı ya da ateş açılmasına maruz kalmamak için Filistinli genci canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com