İlkay Gündoğan’a sahip çıkan Scholz: Almanya’da 20 milyon göçmen var, hepsi bizim çocuklarımız

20 milyon göçmenin ülkesinin bir parçası olduğunu belirtti ve "Hepsi bizim çocuklarımız" diyen Almanya Başbakanı Scholz, İlkay Gündoğan'a sahip çıktı.

  • ü
  • 06 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’da yaşayan 20 milyon göçmenin ülkenin bir parçası olduğunu belirtti ve “Hepsi bizim çocuklarımız” dedi. Euro 2024 turnuvasına sayılı günler kala, Almanya’da yapılan bir anket tartışma yaratmıştı. Ankete katılanların yüzde 17’si İlkay Gündoğan’ın milli takımın kaptanı olmasına karşı çıkmıştı. Scholz mesajıyla İlkay Gündoğan’a destek olduğunu gösterdi.

TERÖR SUÇLARININ ÖVÜLMESİ SINIR DIŞI NEDENİ

Başbakan Scholz, Berlin Reichstag’da düzenlenen genel kurul toplantısında, ülkedeki mevcut güvenlik durumu hakkında yaklaşık 20 dakika süren bir hükümet açıklaması yaptı. Mannheim’da bir kişinin ölümü ve birçok kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bıçaklı saldırıya değinen Scholz, “Bu tür suçluların sınır dışı edilmesi gerektiği artık benim için net” ifadesini kullandı. Ayrıca, “terör suçlarının övülmesinin” de sınır dışı edilme sebebi olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

EURO 2024 VE GÜVENLİK HAZIRLIKLARI

Scholz, konuşmasına EURO 2024’e odaklanarak başladı ve Almanya’nın bu futbol turnuvasında en iyi şekilde temsil edileceğine inandığını belirtti. “Bu yazki futbol festivali heyecanının üzerinizden alınmasına izin vermeyin” diyerek vatandaşlara seslendi. SPD, Yeşiller, FDP üyeleri ve CDU’nun bazı kesimlerinden alkış aldı.

TERÖRE KARŞI DAHA SERT ÖNLEMLER

Şansölye, teröre karşı kararlı bir mücadele başlatacaklarını belirterek, “Teröre karşı savaş ilan ediyoruz” dedi. Terörün amacının korku yaymak olduğunu ifade eden Scholz, “Özgürlüğümüze saldıran herkesin en kararlı rakibi ben, federal hükümetimiz ve anayasal devletimizdir” dedi.

SINIR DIŞI EDİLME KONUSUNDA KARARLILIK

Scholz, Mannheim’daki olaylara atıfta bulunarak, suçluların sınır dışı edilmesi gerektiğini vurguladı. “Bu tür suçlular, Suriye ve Afganistan’dan gelseler bile sınır dışı edilmelidir” dedi. Federal İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda yasal ve pratik yollar aradığını belirtti.

’20 MİLYONDAN FAZLA GÖÖÇMENLE GURUR DUYABİLİRİZ’

Scholz’un hükümet açıklamasının ardından Başbakanlık sosyal medya ekibi, “Almanya’da 20 milyondan fazla göçmen kökenli vatandaşımız yaşamaktadır. Bunun ulusal takımımıza da yansımasından gurur duyabiliriz. Hepsi Alman, hepsi bizim çocuklarımız” mesajını paylaştı.

IRKÇI ANKETE SERT TEPKİ

Alman televizyon ağı Westdeutscher Rundfunk’ta (WDR) yayımlanan “Sport Inside” programında yapılan ankete katılan her beş kişiden biri Almanya A Milli Futbol Takımı’nda daha fazla “beyaz oyuncu” görmek istediklerini ve katılımcıların yüzde 17’si de milli takım kaptanı İlkay Gündoğan’ın Türkiye kökenli olmasının “üzücü” olduğunu belirtmişti. Teknik direktör Julian Nagelsmann başta olmak üzere futbolcular, ırkçılık yapıldığı gerekçesiyle ankete tepki göstermişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com