‘Gazze’de acil insani ateşkes’ tasarısına ABD’den veto

ABD, bir kez daha Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti.

  • ü
  • 20 Şubat 2024
  • ü
  • Dünya

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İsrail saldırıları altındaki Filistin’in Gazze Şeridi’nde acil insani ateşkes talep eden karar tasarısı, ABD tarafından veto edildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, BMGK’de Cezayir’in sunduğu Gazze’de acilen ateşkes talep edilen, sivillere yönelik her türlü saldırıyı kınayan ve zorla yerinden edilmeye karşı çıkan karar tasarısı oylamaya sunuldu.

15 üyeli BMGK’de ABD’nin veto ettiği karar tasarısı için İngiltere “çekimser” oy kullanırken, 13 ülke “evet” oyu verdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, oylama öncesinde yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail, Hamas, Mısır ve Katar’la esirlerin serbest bırakılması için müzakereler yürüttüğünü anımsatarak, bu alanda anlaşma sağlanması halinde çatışmalara da 6 haftalık ara verileceğini söyledi.

Greenfield, diplomasinin zaman aldığını ve sahadaki gerçeklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini öne süren, Cezayir’in karar tasarısının yürütülen müzakereleri olumsuz etkileyeceğini iddia etti. ABD’nin yeni karar tasarısı sunduğunu aktaran Greenfield, “Doğru zamanda, doğru şekilde hareket edelim” dedi.

‘HER FİLİSTİNLİ ÖLÜM VE SOYKIRIMIN HEDEFİNDE’

Cezayir’in BM Daimi Temsilcisi Amar Bendjama da oylama öncesindeki açıklamasında, “Karar tasarısına karşı çıkmak Filistin halkının maruz bırakıldığı vahşi şiddet ve toplu cezalandırmayı desteklemek anlamına gelir” ifadesini kullandı.

Her Filistinlinin “ölüm ve soykırım”ın hedefinde olduğuna dikkati çeken Bendjama, “Konsey ateşkes çağrısı yapmadan önce daha kaç masum canın kurban edilmesi gerek?” sorusunu yöneltti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ülkesinin 16 Ekim 2023’te ateşkes çağrısı yaptığını ancak kabul edilmediğini anımsatarak, “Eylemsizliğin maliyeti 28 binden fazla can kaybı. Bunun toplu sorumluluğu, BM Güvenlik Konseyi’nin Batılı ülkelerindedir” diye konuştu.

DAHA ÖNCE 4 KEZ VETO ETTİ

ABD daha önce 16, 18 ve 25 Ekim 2023 ile 8 Aralık 2023’te BMGK’de Gazze’ye ilişkin sunulan karar tasarılarını veto etmişti.

ABD, BM Genel Kurulu’nda 13 Aralık 2023’te 153 ülkenin “evet” oyu kullandığı Gazze’de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısı için de “hayır” oyu kullanan 10 ülkeden biri olmuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com