G7’de ‘kürtaj’ krizi: Meloni ile Macron arasında soğuk rüzgârlar

İtalya'daki G7 Liderler Zirvesi'nde liderlerin yayınladığı taslak bildiride cinsel haklar ve üreme hakları konusundaki bölümde kürtaj krizi yaşandı.

  • ü
  • 14 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni (Fotoğraf: Ludovic MARIN / AFP)

İtalya’nın ev sahipliğindeki G7 Liderler Zirvesi’nde liderlerin yayınladığı taslak bildiride cinsel haklar ve üreme hakları konusundaki bölümde kürtaj kelimesine yer verilmedi. Ev sahibi İtalya’nın bildiriden “güvenli ve yasal kürtaj” ifadesinin çıkarılmasını talep etmesinin ardından Fransa ve İtalya arasında anlaşmazlık yaşanmıştı.

G7 zirvesi sonrası açıklanan taslak bildirisinde liderler, geçen yıl Japonya’da yaptıkları toplantıda cinsel haklar ve üreme hakları konusunda verdikleri taahhütleri yineledi ancak 2024 finalinde “kürtaj” kelimesine doğrudan yer vermedi.

Taslak bildiride, “Hiroşima Liderler Bildirisi’nde yer alan, herkes için kapsamlı cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve hakları da dahil olmak üzere kadınlar için yeterli, uygun fiyatlı ve kaliteli sağlık hizmetlerine evrensel erişim konusundaki taahhütlerimizi yineliyoruz” denildi.

MELONI ‘GÜVENLİ VE YASAL KÜRTAJ’ İFADESİNİN ÇIKARILMASINI TALEP ETTİ

Konu, G7 dönem başkanlığını yürüten İtalya’nın Başbakanı Georgia Meloni’nin bildiriden “güvenli ve yasal kürtaj” ifadesinin çıkarılmasını talep ettiği, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ise buna karşı çıktığı bildirilmişti.

MELONİ İLE MACRON ARASINDA KÜRTAJ KRİZİ

Meloni ile Macron’un “kürtaj” konusundaki anlaşmazlığının iki lider arasında tansiyonun yükselmesine yol açtığı ifade edilmişti. Fransa, mart ayındaki tarihi adımla, kürtaj hakkını anayasasına ekleyen ilk ülke oldu.

‘GERİYE DOĞRU BİR ADIM’

Meloni’nin aşırı sağcı hükümeti ise nisan ayında kürtaj karşıtlarının kürtaj danışma kliniklerine girmesine izin veren düzenlemeyi onayladı. Muhalefet bu adımı “geriye doğru bir adım” olarak nitelendirdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com