İşte Türkiye’nin ve dünyanın en zengin kadınları

Forbes dergisi yılın en zengin insanlarının sıralandığı 2024'ün milyarderleri listesini yayımladı.

  • ü
  • 04 Nisan 2024
  • ü
  • Dünya

Forbes, 2024 Milyarderler listesinin açıklanmasıyla birlikte dünyanın en zengin kadınları da belli oldu. Forbes Dünya Milyarderleri Listesi’nde bu yıl 2 bin 781 kişi yer aldı.

Geçen yıla kıyasla toplam milyarder sayısı 141 kişi artarken 2021’deki rekor 26 kişiyle geride bırakıldı ve yeni bir rekor kaydedildi.

EN ZENGİNLERİN YÜZDE 13’Ü KADIN

Bu yıl 2 bin 781 milyarderin 369’u (yüzde 13,3’ü) kadın oldu. Kadınların toplam serveti yaklaşık 1,8 trilyon dolar oldu. Milyarder kadınların toplam serveti geçen yıla göre yaklaşık 240 milyar dolar arttı.

2023’te listenin yüzde 12,8’ini kadınlar oluştururken kadın milyarder sayısı 337 olmuştu.

TAYLOR SWIFT DE LİSTEYE GİRDİ

Forbes listesine göre, dünyanın en zengin kadını Kozmetik şirketi L’Oréal’in ortaklarından Françoise Bettencourt Meyers…

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift (FOTOĞRAF: SUZANNE CORDEIRO / AFP)

Listeye yeni gelenler arasında en dikkat çeken isim ise ilk milyarder müzisyen olan pop yıldızı Taylor Swift oldu.

TÜRKİYE’NİN EN ZENGİN KADINI KİM?

Türkiye’nin en zengin kadını ise 3,1 milyar dolarlık servetiyle İpek Kıraç oldu. Türkiye’nin en zengin üçüncü kişisi olan İpek Kıraç’ın Kıraç Holding’in yanında Koç Holding’de de hissesi bulunuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Sirena Marine Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı iş insanı İpek Kıraç

39 yaşındaki İpek Kıraç’ın serveti geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolar arttı. Geçen yılki listede Türkiye’nin en zengin beşinci, dünyanın en zengin 1027. ismi olan İpek Kıraç, bu yıl dünya listesinde 1062. sırada yer aldı.

Türkiye’den milyarderler listesinde Deniz Şahenk, Filiz Şahek ve Semahat Sevim Arsel de yer alan kadınlar oldu.

İŞTE DÜNYANIN EN ZENGİN KADINLARI

1- FRANÇOİSE BETTENCOURT (99,5 milyar dolar)

Kozmetik şirketi L’Oréal’in ortaklarından Françoise Bettencourt Meyers, üst üste dördüncü kez dünyanın en zengin kadını olmayı başardı.

Dünyanın en zengin kadını Francoise Bettencourt-Meyersoldu. (FOTOĞRAF: FRANCOIS GUILLOT / AFP)

70 yaşındaki kadının 99,5 milyar dolarlık servetinin büyük çoğunluğu, kocası ve iki oğluyla birlikte sahip olduğu Fransız güzellik devi L’Oréal Group’un yaklaşık yüzde 35’lik hissesinden kaynaklandı.

2- ALICE WALTON (72,3 Milyar dolar)

Amerika’nın en zengin kadını olan Alice Walton, Walmart’ın büyük hissedarlarından birisi.

3- JULIA KOCH (64,3 MİLYAR DOLAR)

Petrol ve tıbbi teknoloji gibi pek çok sektörde iş yapan Koch Industries’in eski sahibi David Koch’un eşi olan Julia Koch, eşinin ölümünün şirketin büyük ortaklarından biri oldu.

4- JACQUELİNE MARS (38,5 MİLYAR DOLAR)

ABD’li Jacqueline Mars, kardeşi John Mars ve merhum kardeşi Forrest Jr.’ın dört kızıyla birlikte şekerleme ve evcil hayvan maması devi olan Mars şirketinin sahiplerinden birisi.

5- MACKENZİE SCOTT

2019 yılında Jeff Bezos’tan boşanmasının ardından Amazon’un yüzde 4’üne sahip olan Mackenzie Scott, kısa bir süre sonra servetinin çoğunu dağıtma sözü verdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com