Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden ilk ‘Gazze’de acil ateşkes’ talebi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gazze'de "acil ateşkes" sağlanmasını talep eden karar tasarısını kabul etti. Daha önceki karar tasarılarını veto eden ABD, bu kez çekimser kaldı. Böylece Güvenlik Konseyi'nden ilk kez "Gazze'de acil ateşkes" talep eden bir karar çıktı.

  • ü
  • 25 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

(© Lev Radin/Pacific Press via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana ilk kez “acil ateşkes” talep eden bir karar tasarısını kabul etti. BMGK’nin daimi üyelerinden 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada 14 üye kabul oyu kullanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çekimser kaldı. Daha önceki karar tasarılarını veto eden ABD’nin bu kez çekimser kalması sonucu karar tasarısının kabul edilmesi mümkün oldu.

Karar tasarısında, Gazze’de “kalıcı ve sürdürebilir ateşkese” dönüşecek şekilde, “Ramazan ayında bütün taraflar tarafından uyulacak acil ateşkes” sağlanması talep edildi. Bütün rehinelerin derhal ve ön koşulsuz olarak serbest bırakılmasının talep edildiği metinde, “Gazze Şeridi’ndeki felaket boyutlarındaki insani durumdan duyulan büyük kaygıya” da vurgu yapıldı. Bölgedeki sivil halk için yardım sevkiyatının genişletilmesi gerektiği kaydedildi.

RUSYA VE ÇİN DESTEKLEDİ

BMGK’nin daimî üyesi olmayan 10 ülke tarafından hazırlanan, daimî üyelerden Rusya ve Çin’in desteklediği karar tasarısının Cumartesi günü oylanması planlanıyordu. Ancak müzakereler için zaman kazanmak amacıyla oylama ertelenmişti. Diplomatlar, özellikle ABD ile yoğun müzakereler yürütüldüğünü belirtiyor.

Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de ateşkes talep eden üç karar tasarısı da İsrail’in önemli müttefiklerinden ABD’nin vetosu nedeniyle bugüne kadar kabul edilememişti. ABD, ateşkes çağrısı yapılması yerine “çatışmalara ara” verilmesini talep ediyordu. Ancak Gazze Şeridi’nde öldürülen sivillerin sayısının artması ve insani yardımların ulaşmadığı bölgede kıtlık tehdidinin baş göstermesi üzerine ABD de İsrail üzerindeki baskıyı artırmaya başladı. ABD Başkanı Joe Biden İsrail’in Refah’a kara harekâtı planlarını eleştiren açıklamalar yaptı. Washington’un bir karar tasarısında ilk kez Gazze’de “derhal ve kalıcı ateşkes” çağrısı yapması ise bir tutum değişikliği olarak değerlendirildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com