Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’den özür diledi

ABD Başkanı Biden, Paris'te Ukrayna lideri Zelensky'le yaptığı görüşmede, askeri yardımlarda aylar süren gecikmeden dolayı özür diledi.

  • ü
  • 08 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

(Credit Image: © Ukraine Presidency/ZUMA Press Wire)

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya nisan ayında sağlanan askeri yardımlarda aylar süren gecikmeden dolayı Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky’den özür diledi.

İkinci Dünya Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından Normandiya Çıkarması’nın 80’inci yıldönümü dolayısıyla Fransa’da bulunan iki lider, başkent Paris’te bir araya geldi. Zelensky’e “Yanınızdayız” mesajı veren ABD Başkanı, Ukrayna’ya 225 milyon dolarlık yeni yardım paketini duyurdu. Öte yandan Biden, nisan ayında imzaladığı ve Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık askeri destek öngören yardım paketinin ABD Kongresi’nden geçiş sürecinde aylar süren bir gecikme yaşanmasından dolayı Zelenskiy’den özür diledi.

‘HAFTALARCA SÜREN BİLMEME HALİ İÇİN ÖZÜR DİLERİM’

Reuters’ın aktardığına göre, Biden, konuşmasında, yardımın yapılıp yapılmayacağı ile ilgili belirsizliğe işaret ederek, “Haftalarca süren bilmeme (hali) için özür dilerim. Çok muhafazakar bazı (Kongre) üyelerimiz engel oluyordu. Ama hallettik, sonunda” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky de ABD’nin askeri, mali ve insani desteği için Biden’a teşekkür etti. Zelensky, İngilizce yaptığı konuşmasında, “Bizimle kalmanız çok önemli. Kongre’deki bu iki partili destek, bu birliğin içinde Amerika Birleşik Devletleri’nin, tüm Amerikan halkının Ukrayna ile kalması çok önemli, ABD’nin tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nda insan hayatını, Avrupa’yı kurtarmak için yaptığı gibi…” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, yaklaşık 6 ay süren Ukrayna’ya yeni askeri destek çalışmalarının ardından 24 Nisan’da Ukrayna’ya 61 ve İsrail’e 26 milyar dolarlık yardım öngören paketi imzalamıştı. ABD Kongresi’nde siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle Ukrayna’ya sağlanması öngörülen 61 milyar dolarlık askeri destek paketinde gecikme yaşanmıştı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com