BAE’de Ramazan nedeniyle çalışma saatleri kısaltıldı

Ramazan dolayısıyla Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) tamamında çalışma süresi iki saat kısaltıldı. Şirketlerin mesai saati uygulamasına uygun şekilde esnek veya uzaktan çalışma takvimi belirleyebilecekleri duyuruldu.

  • ü
  • 12 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde bulunan dünyanın en yüksek gökdeleni Burc Halife.

Birleşik Arap Emirlikleri İnsan Kaynakları ve Emirlikleştirme Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, iki saat azaltılmış çalışma süresinin üzerinde görev yapan kişilere fazla mesai ücreti ödenmesinin zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada yeni çalışma saatlerinin hem oruç tutan hem de tutmayan çalışanlar için geçerli olacağı ifade edildi.

İndependent Türkçe’de yer alan habere göre, Bakanlık, bu uygulamayla herkesin Ramazan’daki ruhani ve kültürel etkinliklere katılmasının hedeflendiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, tüm bakanlıklar ve federal kurumların Ramazan boyunca pazartesiden perşembeye 09.00-14.30 saatleri arasında çalışacağı belirtildi.

Cuma günleriyse çalışma saatleri 09.00-12.00 olarak belirlendi.

İşin doğasının gerektirmesi durumunda çalışma saatlerinin değişebileceği ancak yasal olarak belirlenen sürenin uzaması durumunda bunun fazla mesai uygulamasına tabi olacağı ifade edildi.

Finansal danışman Keren Bobker, çalışanlardan fazla mesai talep edilmesinin yasal olduğunu ancak kimsenin Ramazan’da tam zamanlı çalışmaya zorlanamayacağını söyledi.

Bobker, “Üzülerek görüyorum ki, çok sayıda şirket bu yasayı reddediyor ve çalışanlarına bunun uygulanmayacağını söylüyor. Bu adil değil” dedi.

Bobker, yeni düzenlemeye uygulamayan şirketlerin çalışanlar tarafından bakanlığa şikayet edilebileceğine dikkat çekti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com