Avrupa’da bir ‘savaş hayaleti’: Alman Genelkurmay Başkanından orduya ‘hazır olun’ mesajı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin ardından başlayan savaş, Avrupa'daki 'Rusya ile savaş' senaryolarını da güçlendirdi. Birçok Avrupa ülkesinde silahlanma hız kazanırken, Almanya Genelkurmay Başkanı Carsten Breuer'den Avrupa'daki endişeyi yansıtan bir açıklama geldi.

  • ü
  • 11 Şubat 2024
  • ü
  • Dünya

Almanya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Carsten Breuer, Rusya’nın NATO’ya yönelik tehdidinin “ciddi” olduğunu belirterek, Alman ordusunun beş yıl içinde “savaşa hazır” hale gelmesi gerektiğini savundu. Breuer, Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, “Bu beş yıl içinde savaş çıkacağı anlamına gelmiyor ama böyle bir olasılık mevcut” dedi.

Savaşa hazırlanmak için zamanları olmadığını kaydeden Breuer, “Almanya’nın savaşa hazırlanması bir süreç ancak bunun için sonsuz zamanımız yok. Çünkü Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez olası bir savaş bize dışarıdan dayatılıyor. Rusya’nın askeri tehdidi göz önünde bulundurulduğunda bu bizim için beş ila sekiz yıl hazırlık süreci demek” ifadelerini kullandı. Korgeneral Breuer, “Ben asker olduğum için diyorum ki, beş yıl içinde savaşa hazır olmalıyız” uyarısında bulundu.

‘ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR’

DW Türkçe’nin aktardığına göre; savaşa hazır olmanın savunma kabiliyetinden çok daha fazlası olduğunu belırten Breuer, “Personel ve malzeme hazırlığının yanı sıra, zihniyet değişikliğinden de geçmemiz gerekiyor. Hem toplumda hem de her şeyden önce orduda bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var” dedi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un savaş kabiliyetinden ilk kez bahsetmesinin uyarıcı bir çağrı olduğunu vurgulayan Breuer, “Kendimi savunabildiğimi göstermek ve böylece rakibe saldırı kararı almanın çok riskli olduğunu hissettirerek, böyle bir karar almamasını sağlamak. Caydırıcılık budur” dedi.

Almanya’nın NATO’ya taahhüt ettiği askeri kabiliyet seviyesine, bazı alanlarda öngörülendenlerin daha geç varacağını dile getiren Genelkurmay Başkanı, bunun dürüstlük icabı açıkça ifade edilmesi gerektiğini aktardı. Alman Ordusu’nun bazı noktalarda hemen, bazılarında ise ise üç ila dört yıl içinde hazır olabileceğini vurgulayan Breuer, bunların hangi kabiliyetler olduğunu, gizlilik gereği açıklamayacağını ifade etti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com