Assange, ülkesi Avustralya’da coşkuyla karşılandı

ABD'nin savaş ve insanlık suçlarını gözler önüne seren gizli belgeleri yayımlayan WikiLeaks kurucusu Julian Assange, 'ABD casusluk yasasını ihlal suçunu' kabul ederek özgür kalmasının ardından ülkesine döndü. Avustralya, Assange'ı coşkuyla karşıladı.

  • ü
  • 26 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın, son 5 yılını Britanya’da yüksek güvenlikli hapishanede geçirdiği 14 yıllık hukuk mücadelesi sona erdi. ‘ABD casusluk yasasını ihlal etme suçunu’ kabul etmesinin ardından, ülkesi Avustralya’ya ayak bastı.

Canberra havaalanına özel jetle inen WikiLeaks kurucusunu coşkulu bir kalabalık tezahüratlarla karşıladı. Medyaya el sallayan Assange, eşi Stella’ya sarılıp öptü.

BABASI: NİHAYET SIRADAN BİR İNSAN GİBİ YAŞAYABİLECEK

Assange’ın hukuk ekibiyle birlikte terminal binasına girmeden önce babasına sarılması da görüntülendi. Reuters’e konuşan baba John Shipton, “Julian’ın Avustralya’ya gelip ailesini düzenli olarak görmesi ve hayattaki sıradan şeyleri yapmasına paha biçilmez. Sıradan olanın güzelliği hayatın özüdür” dedi.

BAŞBAKAN: ÇOK CÖMERT DAVRANDI

Wikileaks kurucusunun serbest bırakılması için yıllardır kulis yapan Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Assange’la uçağı indikten sonra telefonda görüştüğünü söyledi. Çok sıcak bir görüşme yaptıklarını belirten Albanese, “Avustralya hükümetinin çabalarına övgüde bulunurken çok cömert davrandı. Avustralya hükümeti Avustralya vatandaşlarının yanındadır, bizim yaptığımız da budur” diye konuştu.

‘HİÇ HÜKÜM GİYMEDEN SERBEST BIRAKILMASINI TERCİH EDERDİK’

Avustralya yerel siyasetinin önde gelen ismi Adrian McRae, Avustralyalıların WikiLeaks kurucusunun tüm suçlamaların kaldırılmasıyla serbest bırakılmış olmasını tercih edeceğini belirtti. “Julian’ı evimizde karşılarken, uzun yıllardır ilk defa Avustralya halkı olarak birleşmiş durumdayız” vurgusunu yapan McRae, “Elbette, onun hiçbir hüküm giymeden serbest bırakılmasını tercih ederdik, ancak son 14 yılda gösterdiği fedakarlık, çoğumuzun omuzlayabileceğinden çok daha fazla oldu” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

NE OLMUŞTU?

Assange, 2006 yılında anonim kaynaklardan elde edilen gizli bilgileri yayımlama konusunda uzmanlaşmış internet sitesi WikiLeaks’i kurdu. 2010 yılında WikiLeaks, ABD dışişleri ve savunma bakanlıklarının diplomatik yazışmaları ile Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonlara ilişkin bilgileri kamuya açıkladığında, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar gözler önüne serildi.

Aynı yıl ABD, Assange hakkında 1917 tarihli, en ağır ceza olarak idam öngören Casusluk Yasası’nı ihlal şüphesiyle soruşturma açıp 14 yıllık kovalamaca ve zorbalığı başlattı. Buna rağmen WikiLeaks, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) yabancı liderlerin telefon görüşmelerini dinlemesine dair belgeler, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Hillary Clinton’ın kampının yazışmaları gibi gizli tutulan bilgilerle ilgili yayınlarını uzun zaman sürdürdü.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com