Arapça ‘helva’ kaligrafisini ayet sandılar: Pakistanlı kadını linçten polis kurtardı

Pakistan’da elbisesindeki arapça yazılar yüzünden linç edilmek üzere olan kadın, polis memuru tarafından kurtarıldı.

  • ü
  • 26 Şubat 2024
  • ü
  • Dünya

Pakistan’ın Lahor şehrindeki bir kadın elbisesindeki Arapça kaligrafi yüzünden yemek yediği restoranda linç edilmeye çalışıldı. Kadın, kıyafetindeki Arapça yazıyı Kuran ayeti sanan saldırgan grubun öfkesinden Syeda Shehrbano Naqvi isimli polis memuru sayesinde kurtuldu.

İslama hakaretin idamla cezalandırıldığı Pakistan’da, Tehreek-e-Labbaik Pakistan isimli İslamcı grubun öfkesinin odağı hâline gelen kadının elbisesinde Arapça’da tatlı, güzel gibi anlamlara gelen “helva” yazıyordu.

Kıyafeti yüzünden linç edilmek üzere olan kadının genç bir polis memurunun cesareti sayesinde kurtulması ülkede; hoşgörü, yanlış anlama ve bireysel cesaretin önemi gibi kavramların tartışılmasına yol açtı.

Syeda Shehrbano etkisi

Syeda Shehrbano, Pazar günü yerel saatle 13.10’da gelen şikayet telefonu üzerine gittikleri olay yerine ulaştıklarında kadının etrafında yaklaşık 300 kişilik bir kalabalık olduğunu belirtti.

Sosyal medyada dolaşımda olan videolarda kalabalığın hedefinde olan kadının restoranın uzak bir köşesinde elleriyle yüzünü kapatmış bir şekilde oturduğu görülüyor. Başka bir videoda ise polislerin durumu açıklamaya çalışmasına rağmen kadına giysisini çıkarması, hatta “dine hakaret nedeniyle kafasının kesilmesi” gerektiğini söyleyenler yer alıyor.

Başka bir videoda ise diğer polisler kalabalığı kontrol altında tutmaya çalışırken Shehrbano’nun elbisesi ve yüzü tamamen başka kumaşlarla kapatılmış olan kadını kolunun altına alarak restorandan çıkarmayı başardığı görülüyor.

Kadını güvenli bir şekilde çıkarabilmelerinin bir “başarı” olduğunu belirten polis memuru Shehrbano, kimsenin kadının giysisi üzerinde ne yazdığını bilmediğini ve kadını kurtarabilmek için kalabalıkla müzakere etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Gösterdiği cesaretle takdir toplayan polis memuru Syeda Shehrbano Naqvi, Pencap polisi tarafından Quaid-e-Azam (QPM) polis madalyasına aday gösterildi.

Kadın özür dilemek zorunda kaldı

Daha sonra karakola getirilen kadının kıyafeti üzerindeki yazı din görevlilerine doğrulatıldı ve polis, görevlilerden ulaştıkları sonucu ve kadının masumiyetini ifade ettikleri bir video kayda almalarını istedi.

Canını zor kurtaran kadına özür dilettiler.

Aklanan kadın özür dilemek zorunda kaldı. “Böyle bir niyetim yoktu, yanlışlıkla oldu. Yine de yaşananlardan dolayı özür diliyorum ve bir daha böyle bir olayın yaşanmayacağını temin ederim.” sözlerine yer veren kadın, dinine bağlı bir müslüman olduğunu ve asla dine hakaret etmeyeceğini belirtti.

Kadının özür dilemek durumunda bırakılmasına Pakistan Başbakanlığı’nın eski din işleri danışmanı Tahir Mahmud Ashrafi, X hesabında yaptığı paylaşımla, asıl özür dilemesi gerekenin güruhtaki erkekler olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Geçtiğimiz pazar yaşanan linç girişimi gibi olayların sıklaştığı Pakistan’da ağustos ayında, iki erkeğin Kuran’a zarar vermekle suçlanması üzerine çok sayıda kilise ve ev ateşe verilmişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com