Almanya’nın iki eyaletinde sel felaketi: 5 ölü, 1 kayıp

Almanya'da üç nehrin birleştiği tarihi Passau kentinde su seviyesi 10 metreye yaklaşarak on yıldan uzun bir süredir görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

  • ü
  • 04 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

FOTOĞRAF: AFP

Almanya’nın Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde etkili olan şiddetli yağış sele felaketine neden oldu. Meydana gelen sel felaketinde 5 kişi hayatını kaybederken, 1 itfaiyeci kayboldu. Bavyera’da 3 kişinin, Baden-Württemberg’de ise 2 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Şiddetli yağışlar sona ererken, üç nehrin birleştiği tarihi Passau kentinde su seviyesi 10 metreye yaklaşarak on yıldan uzun bir süredir görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Almanya’nın güneyindeki bazı bölgelerde Ren Nehri’nde yapılan kargo taşımacılığı ise dururken, Bavyera’nın Rosenheim bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi.

BAŞBAKAN SCHOLZ: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, yaptığı açıklamada, bölgedeki durumu “ciddi ve kritik” olarak tanımladı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yaptığı açıklamada, ise güneydeki sel felaketinin “insan kaynaklı iklim değişikliğini durdurmanın” ihmal edilemeyeceğini hatırlattığını söyledi.

TUNA NEHRİ’NDE TAŞKIN

Tuna Nehri’ndeki taşkın Avusturya’nın üçüncü büyük şehri Linz’in nehir kıyısına yakın bölgelerini sular altında bıraktı. Aşağı Avusturya bölgesinde Tuna Nehri boyunca tüm nehir trafiği durma noktasına geldi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com