ABD’den üst düzey ziyaret: Suriye Demokratik Güçleri ile buluştular

Türkiye'nin itirazlarına rağmen Washington'ın desteğini alan Suriye Demokratik Güçleri'ni yine ABD'den üst isimler ziyaret etti.

  • ü
  • 04 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), yazılı bir açıklama yaparak CENTCOM Komutanı Michael Erik Kurilla’nın bölgede bazı temaslarda bulunduğu duyuruldu. Açıklamada Kurilla’nın bileşenleri arasında YPG’nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) ziyaret ettiği ve incelemelerde bulunduğu bildirildi.

Türkiye’nin itirazlarına rağmen ABD’nin desteğini kesmediği Suriye Demokratik Güçleri ile görüşen ve SDG’nin üslerini ziyaret eden Kurilla’nın ziyareti hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada “CENTCOM Komutanı Orgeneral Kurilla, bölgedeki, güvenlik ve insani durumu yerinde incelemek, ABD askerleri güvenlik ortaklarıyla görüşmek üzere 26 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında CENTCOM bölgesindeki Mısır, Ürdün, Suriye ve İsrail’i ziyaret etti” ifadesi lkullanıldı.

‘ORTAKLARIMIZLA İLİŞKİLERİMİZİN GÜCÜNE GÜVENİYORUZ’

Kurilla’nın SDG’nin yetkilileri ile bir araya geldiği belirtilirken görüşmede nelerin konuşulduğu ise açıklanmadı.

Kurilla ise, “Bu, CENTCOM bölgesine 27. seyahatimdi ve bu gezilerin her biri, güvenlik zorlukları ve fırsatlarının yanı sıra telefonla veya video telekonferans yoluyla elde edilemeyen benzersiz bakış açıları hakkında daha derin bir anlayış kazanmamı sağladı. CENTCOM bölgesinde zor zamanlar yaşıyoruz ve bu zorlukları aşmak için görevlilerimizin profesyonelliğine, bağlılığına ve yetkinliğine ve ortaklarımızla olan ilişkilerimizin gücüne güveniyoruz” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com