ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Eylem Tok ve oğlu için ‘iade’ yönünde görüş

ABD Dışişleri Bakanlığı, savcılığa Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un Türkiye'ye iade edilmesi yönünde görüş bildirdi.

  • ü
  • 27 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde ölümlü kazaya karıştıktan sonra oğluyla yurtdışına kaçan ve 14 Haziran Cuma günü ABD’de yakalanan Eylem Tok ile oğlu Timur Cihantimur’un davası sürüyor.

Cihantimur ikinci kez ABD’de hakim karşısına çıktı, tutukluluk halinin devamına karar verildi. Anne Eylem Tok’un duruşması 1 Temmuz Pazartesi günü yapılacak.

Davayı takip eden VOA Türkçe’den Mehmet Sümer, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un Türkiye’ye iade edilmesi yönünde görüş bildirdiğini yazdı.

Adalet Bakanlığı da Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un iadesi için ABD makamlarına başvuru yapmıştı.

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Timur Cihantimur ve onu yurtdışına kaçıran annesi yazar Eylem Tok’un ABD’de yakalandığı görüntüler yayımlandı.

ABD’de yakalandığı görüntüleri sosyal medya ünlüsü İbrahim Haskoloğlu yayımladı. Boston polisinin vücut kamerasından kaydedilen görüntülere göre ilk olarak Cihantimur yakalanıyor. Polis, aracından indirilerek gözaltına alınan Cihantimur’un üstünü arıyor.

NE OLMUŞTU?

Eylem Tok ile oğlu Timur Cihantimur, 14 Haziran’da ABD’de yakalanıp tutuklandı. İkilinin, yıllık ücreti 46 bin dolar olan bir özel okulu gezmek üzereyken yakalandığı belirtildi. ABD Sulh Hakimi Donald Cabell, savcının Tok ve oğlunun kaçma şüphesi bulunduğunu belirtmesi üzerine tutuklama kararı verdi.

Eylem Tok ve oğlu 18 Haziran TSİ ile 18.00’de hakim karşısına çıktı. Boston’daki John Joseph Moakley ABD Adalet Sarayı’nda yapılan duruşmada, mahkeme, Eylem Tok ve oğlunun tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Timur Cihantimur’un ABD’deki ikinci duruşması 20 Haziran Perşembe TSİ ile 22.30’daydı. Mahkeme, Cihantimur’un tutukluluk halinin devamına karar verdi. Anne Eylem Tok’un ikinci duruşması ise 27 Haziran Salı gününden 1 Temmuz Pazartesi gününe ertelendi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com